مزوتراپی مو

بهترین مرکز مزوتراپی در تهران

یکی از شایع ترین مشکلات پوست و مو مشکل ریزش مواست. دلایل این مشکل متنوع هست. گاهی از مسائل ژنتیکی نشأت می‌گیرند و گاهی هم ناشی از بیماری‌ها و اختلالات مختلف‌اند. متاسفانه هنوز اطلاعات چندانی در مورد مکانیسم دقیق ریزش مو نداریم. برای همین دلیل داروهای موجود برای همه‌ی افراد موثر نیستند. مزوتراپی مو  روشی برای بهبود ریزش مو است. که طبق الگوهای خاصی مزوتراپی مو درزنان و مردان استفاده می‌شود. نتیجه‌ی این راه درمانی بستگی به فاکتورهای رشد و میزان مواد مغذی موجود در بدن هر فرد دارد.

این امکان وجود دارد که به موی شما اسیب بزند. درمان روتین ریزش مو استفاده از ماینوکسیدیل موضعی و داروی خوراکی فیناستراید است. این دو برای نیمی از مصرف‌کنندگان تا حد خوبی موثرند و در نیمی دیگر، تاثیر چندانی ندارند. اما مزوتراپی مو یکی از روش های درمانی برای ریزش مو در مردان و زنان است.

در این روش با تنظیم کردن فاکتور های رشد. ویتامین ها و پروتئین ها در پوست سر افرادی که مبتلا به ریزش مو هستند. درمان میکند. امروزه  مزوتراپی یکی از سریعترین روش ها برای درمان ریزش موهاست و به ایجاد تعادل هورمونی و غلبه بر عوامل مختلف مؤثر بر ریزش مو کمک می کند.

این روش برای اعمال نیاز به جراحی ندارد و از جمله روش های غیر تهاجمی به شمار می رود. این روش مزوتراپی دارو های به طور مستقیم در محل ریشه‌ی مو تزریق می شوند.

فهرست مطالب

مزوتراپی چیست

متأسفانه  کم پشتی مو در زنان و مردان رواج دارد زیرا به دلیل عوامل مختلفی از جمله تغییرات هورمونی  استرس  رژیم غذایی نامناسب  داروها  شرایط پزشکی و ژنتیک ایجاد می شود.

مزوتراپی مو یک روش درمانی است. که از طریق تزریق داروها، ویتامینها و عنصر غذایی به داخل پوست سر عمل میکند. و به چند روش مختلف قابل اجرا است. داروهای تزریقی در روش مزوتراپی به وسیله یک سوزن کوچک در عمق یک میلیمتری پوست سر (محل وجود فولیکولهای مو) قرار داده میشود. این روش کاملاً بدون درد است. به این ترتیب بر تأثیر پوست سر به عنوان یک مانع در برابر رشد موها غلبه میشود و مقدار کافی از داروها و مواد تقویت کننده رشد مو دقیقاً در همان نقطهای که لازم است، تأمین میشود. جراحی مزوتراپی معمولا 40 دقیقه زمان میبرد.

مزوتراپی موی سر نتایج بسیار سریع و خوبی در درمان ریزش مو حاصل میکند، زیرا در این روش، داروها مستقیماً در محل ریشه مو و دقیقاً به همان مقداری که لازم هستند تزریق میشوند. در واقع مقدار دقیق مواد و عناصر مورد نیاز برای رشد موها را به وسیله هیچ روش درمانی دیگری نمیتوان تأمین کرد. به همین علت است که مزوتراپی برای درمان بیماریهای مختلف مربوط به موها مورد استفاده قرار میگیرد.

می‌توان به طور خلاصه مزوتراپی مو را روشی برای بهبود ریزش مو بیان کرد که طبق الگوهای خاصی مزوتراپی مو درزنان و مردان استفاده می‌شود. نتیجه‌ی این راه درمانی بستگی به فاکتورهای رشد و میزان مواد مغذی موجود در بدن هر فرد دارد. بنابراین نمی‌توان در این روش مقایسه‌ای بین افراد دانست. این روش در حقیقت تنها روشی است. که می‌تواند خیال شما را در مدت کوتاهی از ترمیم موهای ریخته شده راحت کند. در این روش با استفاده از متعادل سازی هورمون‌ها در روند رویش مو بهبود ایجاد می‌شود. در این روش نه نیازی به  جراحی دارید و نه دچار زخم در محل پوست خود می‌شوید. به شرطی که مراقبت‌های بعد از مزوتراپی را به خوبی انجام دهید. در مزوتراپی راه‌کار تعیین‌شده بر پایه‌ی دریافت مواد مغذی و ویتامین‌رسانی از راه پوست است و این کار امروزه به چند شیوه صورت می‌گیرد.

به مزوتراپی مو در کشورهای خارجی «Mesohair» یا «Mesoplasty» هم گفته می‌شود. پس اگر این عبارات را شنیدید، بدانید که منظور همان مزوتراپی مو است. مزوتراپی از دو واژه‌ی «مزو» به معنی میانی و «تراپی» به معنی درمان تشکیل شده

 از مزوتراپی، برای اهداف مختلفی استفاده می شود. به برای مثال، برای تقویت مو (چه بعد از کاشت مو، چه به طور معمولی) یا جوانسازی، کشش پوست یا از بین بردن چربی ها از مزوتراپی استفاده می شود. این روش، اول بار توسط دکتر مایکل پیستور (Michel Pistor) در سال ۱۹۵۲ در فرانسه ابداع و مورد استفاده قرار گرفت.

مزو تراپی برای چه کسانی مفید است ؟

برای کسانی که موی سالم دارند، از مزوتراپی برای مراقبت از موها و پیشگیری از ریزش استفاده می‌شود. در این افراد مزوتراپی باعث افزایش رشد موها شده و آن دسته از فولیکول‌هایی که در فاز تلوژن (فاز استراحت) از چرخه رشد مو مانده‌اند را فعال می‌سازد. به این ترتیب ریزش موها به تأخیر افتاده و فاز فعال رشد آنها طولانی‌تر می‌شود و موها انعطاف‌پذیری و درخشندگی بیشتری پیدا می‌کنند. در افرادی که موی آسیب‌دیده دارند یا به ریزش مو دچار شده‌اند، از مزوتراپی جهت القاء کردن فاز رشد فعال موها، بهبود ساختار مو، رفع سفیدی موها، افزایش ترشح چربی‌های طبیعی (سبوم) از غدد چربی پوست سر و تقویت ماهیچه‌های نگهدارنده موها استفاده می‌شود. در صورتی که ریزش مو به خاطر ابتلاء به بیماری‌های داخلی مختلف باشد، عمل مزوتراپی به منظور متوقف کردن روند ریزش موها انجام می‌گیرد.

مزوتراپی مو

مزوتراپی در اصل یک روش درمانی جایگزین است که برای درمان ریزش مو با الگوهای مردانه و زنانه به کار میرود. اثربخشی این روش از طریق تنظیم مقدار عوامل رشد، پروتئینها و ویتامینها در پوست سر بیمارانی است که دچار ریزش مو شدهاند. بدون تردید، مزوتراپی امروزه به عنوان یکی از سریعترین راهکارها برای درمان ریزش مو از طریق بازیابی تعادل هورمونی و غلبه بر تأثیر منفی هورمون دیهیدرو تستوسترون (DHT) بر ریزش موی سر شناخته میشود. روشی که بدون نیاز به جراحی و بانک مو بهترین نتیجه را از طریق کارکردی غیر تتهاجمی بر جای میگذارد.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی کاشت موی رنسانس علاوه بر کاشت مو، کاشت ریش و ترمیم مو از روشهای مختلفی برای درمان ریزش مو در زنان و مردان استفاده میکنند. این که کدام روش مناسبتر است، بستگی به علت و میزان طاسی و همچنین جنسیت فرد دارد. مزوتراپی یکی از روشهای بسیار موفق برای درمان ریزش مو در زنان و مردان استش

چه عواملی باعث ریزش مو میشود؟

اغلب افراد روزانه به طور متوسط 50 تا 100 تار موی سر خود را به دلیل ریزش از دست میدهند، اما این میزان از ریزش مو کاملاً طبیعی است و از نظر ظاهری هم به چشم نمیآید. از طرف دیگر بعضی افراد ممکن است دچار ریزش شدید موی سر شوند و لکههای طاسی یا کچلی بزرگ و ناخوشایندی روی سرشان ایجاد شود.

موی سر ممکن است در اثر پیری و افزایش سن به طور طبیعی شروع به ریزش یا کمپشت شدن نماید، اما عوامل مختلفی از جمله تغییرات هومونی، بعضی از داروها و عوامل ژنتیکی میتوانند روند ریزش موها را تسریع کرده و باعث طاسی شوند. ضعیف شدن ناگهانی بنیه موها ممکن است باعث شود که مقادیر زیادی از موی سر در زمان شستن سر یا شانه کردن موها به صورت یک جا بریزد. در صورت مشاهده علائم ریزش شدید موها، باید حتماً عفونتهای احتمالی پوست سر، بیماریهای غده تیروئید و سایر عوارض پوستی را هم مد نظر داشت و معاینات لازم برای تشخیص آنها را انجام داد، زیرا همه این عوامل میتوانند با ریزش مو ارتباط داشته یا باعث تشدید آن شوند. .اما در بیشتر مواقع ، مو از طریق کمبود ویتامین ها و مواد معدنی با تضعیف شدن فولیکول مو شروع به ریزش می کند . که قطعا این مسئله باید تحت درمان قرار گیرد.

هدف از مزوتراپی چیست؟

برای کسانی که موی سالم دارند، از مزوتراپی برای مراقبت از موها و پیشگیری از ریزش آنها استفاده میشود. در این افراد مزوتراپی باعث افزایش رشد موها شده و آن دسته از فولیکولهایی که در فاز تلوژن (فاز استراحت) از چرخه رشد مو ماندهاند را فعال میسازد. به این ترتیب ریزش موها به تأخیر افتاده و فاز فعال رشد آنها طولانیتر میشود و موها انعطافپذیری و درخشندگی بیشتری پیدا میکنند. و از پیری زود رس مو ها در این اراد جلوگیری می شود.

در افرادی که موی آسیبدیده دارند یا به ریزش مو دچار شدهاند، از مزوتراپی جهت القاء کردن فاز رشد فعال موها، بهبود ساختار مو، رفع سفیدی موها، افزایش ترشح چربیهای طبیعی (سبوم) از غدد چربی پوست سر و تقویت ماهیچه های نگهدارنده موها استفاده میشود. که از این رو موها سلامت دوباره خود را به دست می آورند.

در صورتی که ریزش مو به خاطر ابتلاء به بیماریهای داخلی مختلف باشد، عمل مزوتراپی به منظور متوقف کردن روند ریزش موها انجام میگیرد. . باید توجه داشته باشید که مزو تراپی برای درمان ریزش مو ها استفاده میشود و در افرادی که مستعد ریزش مو هستند ، ریزش موها را قطع کرده و و سبب رشد موی مجدد موهای ریخته شده می شود.

رشد موهای ریخته شده

مزوتراپی نه تنها به توقف روند ریزش موها را بهبود می بخشد بلکه باعث ایجاد رشد مجدد موهایی که فولیکولهای آنها زنده ولی در حالت خواب به سر میبرد، میشود. هر چقدر استفاده از روش درمانی مزوتراپی را زودتر شروع کنید، شانس باقی ماندن موها و توقف ریزش آنها بیشتر خواهد بود. بنابراین توصیه میشود افراد با دیدن نشانه های ریزش موی خود هر چه سریعتر به انجام این روش اقدام کنند.

چه افرادی نباید مزو تراپی کنند

مزوتراپی هم برای درمان ریزش موی زنان و هم مردان استفاده می شود . با اینحال این روش به افراد زیر توصیه نمی شود:

 1. زنان باردار یا مادران شیرده
 2. خردسالان افرادی که تحت شیمی درمانی هستند
 3. افرادی که دیابت دارند بیماران قلبی افرادی که نارسایی کلیه یا کبد دارند.

انواع مزوتراپی مو

در کل راه‌های زیادی از مزوتراپی وجود دارد که اکثرا در درمان ریزش مو، از بین بردن پف چشم، بهبود کبودی اطراف چشم، کاهش خطوط سلولیت، شفاف‌سازی پوست صورت، جوان‌سازی، درمان جوش‌ها، از بین بردن خطوط نازک در صورت، سندرم‌هایی مانند تونل کارپ، فیبرومیالژی و بلز پالسی ثابت شده‌اند و نتایج خوبی را به جا گذاشته‌اند. توصیه می‌شود در برخی موارد همراه این کار، میکرونیدلینگ نیز انجام شود که نتایج آن برای شما بسیار واضح و بهتر خواهد بود.

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

مزوتراپی مو به عنوان تزریق بدون درد شناخته می شود. در تزریق آن از سوزن های بسیار نازک استفاده می شود که بیمار دردی را احساس نمی کند. به منظور تسریع روند بهبودی ، به بیماران توصیه می شود که پس از درمان با ورزش و کاهش سموم از رژیم غذایی خود ، یک سبک زندگی سالم داشته باشند.

تعداد جلسات

مزوتراپی مو معمولا در ۱۰ جلسه انجام می شود. هر جلسه ۳۰-۱۵ دقیقه طول می کشد. با این حال، تعداد جلسات لازم، با تجزیه و تحلیل ساختار موی افراد تعیین می شود.

در آنالیز مو، با در نظر گرفتن سن بیمار، میزان ریزش مو، ساختار رشته مو تعداد و فواصل جلسات تعیین می شود. مزوتراپی در مردان ۱۵-۱۰ دقیقه طول می کشد که نسبت به مدت زمان مزوتراپی در زنان که ۳۰ دقیقه طول می کشد، کمتر است.

پس از چهار جلسه اول که در یک هفته انجام می شود، جلسات دیگر هر ۱۵ روز انجام می شود. هنگامی که تمام جلسات تکمیل شد، برای حمایت از درمان، جلسات تقویت مو می تواند یک بار در ماه انجام شود.

برای اطمینان از پایداری نتایج ، جلسات نگهداری هر ۳ ماه یکبار توصیه می شود.

فواید مزو تراپی

مزوتراپی روش مناسبی برای تقویت ریشه‌ی موهای کاشته شده است و پزشکان متخصص کاشت مو معمولاً انجام چند جلسه مزوتراپی پس از کاشت مو را توصیه می کنند. مزوتراپی سبب افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی و در نتیجه سبب تحریک رشد موها می شود.

 • عوارض جانبی از قبیل آلرژی و حساسیتهای دارویی  ندارد.
 • تمام این فرآیند بدون احساس درد یا فشار انجام می‌شود.
 • به بازسازی و جلوگیری از آسیب زودرس موها را بهبود می بخشد
 • چون جراحی وجود ندارد پس به شما داروی بیهوشی یا بی‌حسی تزریق نمی‌شود.
 • پس از انجام مزوتراپی نیاز به استراحت طولانی مدت نخواهید داشت.
 • به جز مواد شیمیایی، تزریق هیچ عارضه جانبی ندارد
 • کم هزینه است
 • درصد موفقیت آن بالاست مدت زمان جلسات کوتاه است
 • تزریق نسبتا آسان، بدون ناراحتی و درد است
 • – نتایج سریع و موثر هستند.
 • روشی کاملاً ایمن و بی‌خطر است.

عوارض مزوتراپی

این روش هیچ عارضه جانبی نداشته یا دارای عوارض و خطرات بسیار اندک می باشد. که اکثر این عوارض موقتی بوده و به سرعت از بین می روند. برخی از عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از:

 • سردرد: سردرد نیز یکی از عوارض احتمالی مزوتراپی است که یک روز پس از عمل مزوتراپی از بین می رود.
 • حساسیت: در صورتیکه فرد به محلول تزریقی مزوتراپی حساسیت داشته باشد، علائم حساسیت پس از تزریق در فرد به وجود خواهد آمد. اما معمولا در اکثر موارد پزشک فرد مراجعه کننده را معاینه می کند تا مطمئن شود به ترکیبات مزوتراپی حساسیت ندارد.
 • تورم و کبودی: این روش چون با تزریق یکسری ترکیبات خاص به پوست سر انجام می شود بنابراین مانند تزریقات دیگر احتمال ایجاد کبودی و تورم در منطقه تزریق وجود دارد که 3 تا 4 ساعت پس از تزریق از بین می رود.

قبل از عمل

یک روز قبل از مزوتراپی استفاده از محلول های ریزش مو را قطع کنید.

پیش از مراجعه برای انجام مزوتراپی مو لازم است موها را با شامپوی مناسب شستشو دهید و پس از آن از هیچ گونه ماده‌ی موضعی و حتی محلول های ضد ریزش مو اعم از گیاهی و شیمیایی استفاده ننمایید.

داروهای ضد انعقادی یا رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، حتماً در مورد مصرف آن‌ها پیش از جلسه‌ی درمانی با پزشک مشورت کنید.از مواد تقویت‌ کننده، داروهای مراقب مو، مواد حالت دهنده و موارد این چینی تا حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان استفاده نکنید. (این توصیه را تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی نیز رعایت کنید)برای مزوتراپی مو برخلاف دیگر بخش‌های بدن، نیازی به ضد عفونی کردن پوست سر نیست. اگر بر روی پوست زخم یا عفونتی وجود داشته باشد، از الکل ۷۰ درصد یا بتادین برای ضد عفونی کردن ناحیه‌ استفاده می‌شود.

 

مراحل مزوتراپی

در این روش درمانی جذب مواد مغذی توسط فولیکول های مو به حداکثر میزان خود می رسد. جذب مواد مغذی منجر به تحریک فولیکول های خفته و نیمه خفته می شوند که در نهایت باعث رشد بیشتری در ناحیه مو می شود در اثر تزریق کوکتل مزو به پوست امکان تولید اسید آمینه کافی که باعث ساخت کلاژن و الاستین که لازمه ی سلامتی و رشد مو است، برای افراد فراهم می شود. به همین دلیل است که از روش مزوتراپی مو به عنوان یک درمان موثر استفاده می کنند. در هر جلسه مزوتراپی احتمال دارد از دارو های بی حسی موضعی برای پوست استفاده شود و یا اینکه بر اساس پوست افراد نیازی به استفاده نباشد.

بعد از مزوتراپی

 • برای مدت (۲-۳ روز) از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید
 • در ۱۰ ساعت اول پس از مزوتراپی نباید دوش بگیرید. مناطق تزریق باید به خوبی خشک شود.
 • حداقل به مدت ۷ روز از سونا و استخر استفاده نکنید
 • تا زمان بهبود کامل روی محل های تزریق را ماساژ ندهید.
 • نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. الکل باعث گشاد شدن عروق می شود. این روی اثربخشی مزوتراپی تأثیر منفی می گذارد.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی از ماینوکسیدیل، داروهای تقویت مو، مواد آرایشی و حالت دهنده‌ها استفاده نکنید.
 •  در هفته‌ی اول بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید و از آب گرم استفاده نکنید. این موارد می‌توانند باعث کبودی شوند.
 • تا دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی ورزش نکنید. ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود
 • آب و مایعات فراوان بخورید.

مقایسه مزوتراپی

همانطور که می دانید در کنار کاشت موی سر، در حال حاضر از روش هایی مانند مزوتراپی مو و یا روش PRP هم برای برخی از کسانی که مشکل ریزش مو دارند، استفاده می شود. البته هر یک از این روش ها عوارض و معایبی به همراه دارند که موجب می شوند، هیچ کدام از آنها به عنوان یک روش صد در صد مطمئن جهت درمان ریزش مو به شمار نروند و در واقع باز هم برای بیشتر کسانی که دچار این مشکل شده اند، معمولا کاشت مو به روشSUT جهت درمان کامل و قطعی تجویز می شود.

اما گاهی برای کسانی که تازه دچار ریزش مو شده، در سنین جوانی هستند و یا سریع به دکتر مراجعه کرده اند، می توان با استفاده تکنیک های ترمیم مو، این مشکل را تا حد زیادی درمان و برطرف کرد. دو روش مناسب که معمولا توسط پزشکان متخصص پوست و مو برای درمان و جلوگیری از ریزش مو تجویز می شود، روش های مزوتراپی و prp هستند که هر دو روش جدید بوده و تا حد زیادی موثرند. این دو روش توسط سازمان جهانی بهداشت مورد تایید هستند و در هر دوی این روش ها، تزریق در ناحیه مورد نظر که دچار کم پشت شدن مو شده، صورت می گیرد.

این تکنیک ها عمدتا برای تقویت نواحی از سر که دچار ریزش تارهای مو شده بکار می روند و تا حدی می تواند موجب تقویت فولیکول های مو شوند.

نتیجه گیری

در ۹۰ درصد از افراد بعد از ۴ جلسه‌ی درمانی ریزش مو متوقف می‌شود. اگر به خاطر بیاورید گفتیم که فیناستراید و ماینوکسیدیل تنها در نیمی از مصرف کنندگان باعث قطع ریزش مو می‌شوند.بعد از ۳ جلسه شاهد کاهش ترشح چربی اضافه در پوست سر هستیم. به این ترتیب نیاز کمتری به شامپو کردن سر خود خواهید داشت.بعد از ۳ ماه شاهد رشد دوباره‌ی موهای خود خواهید شد.معمولاً مزوتراپی برای مراجعین جوان‌تر، موثرتر است.

سوالات متداول درباره مزوتراپی

خیر – ماندگاری مزوتراپی دائمی نیست و نیاز به ترمیم داشته. بنابراین هر چند وقت یکبار و در فاصله زمانی کوتاه و مرتب باید نسبت به درمان مجدد اقدام نمایید.

خیر – این روش برای همه افراد با هر جنس مو و پوستی مناسب بوده و تاثیر گذار می باشد. چرا که براساس نوع پوست و موی افراد و همچنین متناسب با هر کسی محلول تهیه شده و تزریق می شود.

بعد از انجام مزوتراپی مو، روی ناحیه تحت درمان یخ قرار دهید و به مدت ۴ ساعت پس از درمان دوش نگیرید و یا ناحیه تحت درمان را نشویید.

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد درمان ریزش مو با مزوتراپی یکی از جدیدترین و بی ضرر ترین روش های درمانی می باشد و در درمان ریزش موی هورمونی و ارثی موثر می باشد.

ترکیبات مزوتراپی مو عبارتند از:
ویتامین ها مواد معدنی و محرک مانند ویتامین B5،B7، C، A و….
گشاد کننده های عروقی مانند لیدوکائین و هپارین پریدیل

اولین نتایج مزوتراپی مو تقریبا ۴ ماه بعد از پایان جلسات درمانی قابل مشاهده خواهد بود. برای حفظ ماندگاری نتایج  بهتر است استفاده از مزوتراپی را در دراز مدت ادامه دهید.

ساختار موی افراد قبل از انجام مزوتراپی تجزیه و تحلیل می شود. در نتیجه آنالیزهای انجام شده ، تعداد و فواصل جلسات با توجه به ساختار مو ، میزان کم پشتی و ریزش موها و سن بیمار تعیین می شود. مزوتراپی مو معمولاً در 10 جلسه انجام می شود. جلسات مزوتراپی مو برای مردان 10 تا 15 دقیقه و برای خانم ها تقریبا 30 دقیقه طول می کشد. 3 – 4 جلسه اول برنامه هر 7 روز یک بار و جلسات باقی مانده هر 15 روز انجام می شود. پس از پایان جلسات ، جلسات تکمیلی ماهانه یک بار به منظور تکمیل درمان انجام می شود.

هزینه مزوتراپی به تعداد جلسات شرایط فرد، برند کوکتل مورد استفاده قرار گرفته، مهارت پزشک و موقعیت جغرافیایی کلینیک متغییر است.

چنانچه سوال یا نظری دارید در قسمت دیدگاه ها ثبت کنید تا در اولین فرصت پاسخ گوی شما باشیم.
همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا طرح سوالات خود در تمام ساعات از طریق تلگـــــرام یا واتـــساب با ما در ارتباط باشید.

09124957450

09394957487

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکتویتراینستاگرامتلگرام