پی آر پی (PRP)

روش پی آر پی (PRP) مو

اگر از ریزش مو رنج می برید. می‌تواند یک اتفاق ناراحت‌ کننده و ناامیدکننده برای تمام افراد اعم از زن و مرد باشد. ریزش مو یا نازک شدن موها باعث ایجاد تغییر چشمگیری در ظاهر افراد می‌شود. از همین بسیاری از افراد در مواجهه با این معضل به دنبال راه‌ حلی برای درمان ریزش موهای خود می‌گردند. یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین روش‌های درمانی برای ترمیم موها و افزایش تراکم موهای سر پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) یک روش درمانی طبیعی است. که از فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی متعلق به بدن خود شما برای تسریع در رشد موهایتان استفاده می‌کند. روش پی آر پی (PRP) یک روش بسیار مؤثر در درمان طاسی و نیز کمک به پرپشت شدن موها و حفظ نتایج عمل کاشت مو می‌باشد. این روش درمانی که در ایران با نام پلاکت درمانی نیز شناخته می‌شود.

فهرست مطالب

پی آر پی مو چیست؟

PRP مخفف پلاسمای غنی از پلاکت است ( Platelet Rich Plasma ) که طی آن خون از بیمار گرفته شده و پس از غنی سازی با پلاکت هایی که ۳ تا ۵ برابر تغلیظ شده، مجدد به فرد تزریق می شود. پزشکان در زمینه های بسیاری مثل دهان و دندان، طب ورزشی، درمان آرتروز زانو و به ویژه ترمیم پوست و مو از این روش استفاده می کنند.

محلول حاصل از پی آر پی حاوی مواد پروتیینی مانند سیتوکین ها و دیگر فاکتورهای رشد است که عامل اصلی در فرآیند ترمیم و بازسازی بافت ها هستند. این محلول با تغذیه فولیکول و ساقه مو به رویش موهای طبیعی، افزایش ضخامت، پر پشت شدن و جلوگیری از ریزش آنها کمک می کند. معمولا پی آر پی مو در کنار دیگر فرایندها و روش های ترمیم مو به کار برده می شود.

این روش از دهه ۸۰ میلادی برای درمان صدمات غضروفی، عضلات و تاندون ها مورد استفاده قرار می گیرد اما تا کنون کارایی آن در درمان ریزش مو به صورت قطعی ثابت نشده؛ با این حال عوارض اندک باعث استفاده گسترده از آن شده است.

در این روش ترمیم مو، در ابتدا از فرد خون گرفته شده و پس از ایجاد تغییراتی در پلاسمای خونی فرد، تزریق پلاسمای غنی شده به ناحیه ای از سر که دچار ریزش شده، انجام می شود. اغلب برای این روش، نیاز به سه و گاهی بیشتر جلسات تزریق هست ولی مدت زمان هر دفعه نسبتا کوتاه و کمتر از یک ساعت است.

خون بدن از دو بخش کلی تشکیل شده است:

هماتوکریت

این بخش شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.

پلاسما

بخش زمینه‌ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین‌ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … است.

برای درمان پی آر پی  ابتدا مقداری خون از بازوی شما گرفته می‌شود. این مقدار تقریبا برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می‌شود. یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی‌لیتر نمونه‌ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز بخش‌های مختلف خون جدا می‌شوند.

مزایای پی آر پی مو

پی آر پی درمانی از سال‌ها پیش موردتوجه بسیاری از پزشکان قرار گرفته بود. در سال‌های اخیر متخصصان به تجربه دریافتند که این روش درمانی برای ریزش موها و کمک به سلامتشان موثر است. 

به دلیل اینکه از خون شخص است بنابر این عوارض، عفونت و حساسیت ندارد.

 1.  این درمان تقریبا بی درد است كم و یا زیاد بودن مقدار تزریق خطرناك نیست ،اثر و ماندگاری طولانی تری دارد.
 2.  نسبت به روش های تقویتی مشابه هزینه كمتری دارد.
 3.  در همه نواحی بدن قابل استفاده است و محدودیتی ندارد.
 4.  هم در زنان و هم در مردان موثر بوده و هیچ نوع محدودیت سنی و جنسی ندارد.
 5.  تزریق پی آر پی مو باعث جلوگیری از ریزش و درمان ریزش مو خواهد شد.
 6.  انجام پی ار پی مو باعث تحریک و جوانسازی سلولهای پوست سر و برای رشد فولیکولهای مو استفاده میشود.
 7.  انجام پی آر پی مو جهت تحریک و سرعت بخشیدن به رشد مو در ریزش مو سکه ای کاربرد دارد .
 8.  برای افرادی که برای پیوند مو گزینه مناسبی نیستند و همچنین افرادی که مو کم پشتی در فرق سر دارند و پیوند مو برای آنها گزینه مناسبی نیست می توانند انجام دهند .
 9. تزریق در محل کاشت مو، برای کاهش خونریزی، کبودی سر، سرعت بخشیدن به روند بهبودی پس از کاشت مو و کاهش احتمال ریزش مو بر اثر شوک و استرس مفید بوده و بیمار ظرف مدت زمان کوتاهتری بعد از کاشت مو نتایج و ظاهر بهتری به دست می آورد.

از دیگر مزایای روش این است که می‌توان آن را همراه با سایر روش‌های درمانی انجام داد. بر اساس مقاله منتشرشده در سال ۲۰۲0 در Wiley Online Library  ترکیب میکرونیدلینگ و پی آر پی می‌تواند. بازسازی کلاژن را افزایش داده و نتیجه بهتری برای بیمار به ارمغان آورد. پی آر پی مو به‌تنهایی باعث رشد قابل‌توجه موها در بیماری آلوپسی آندروژنیک می‌شود. اما ترکیب آن با میکرونیدلینگ درمان را تکامل بخشیده و ترمیم موها جوانسازی پوست و بهبود جای زخم و جوش را به همراه دارد.

پی آر پی مو در تهران

نحوه انجام پی ار پی PRP

ابتدا نمونه خون به مقدار مورد نیاز 30-20 سی سی بسته به تعداد پلاکت پایه یک فرد از فردگرفته میشود. 3-5 سی سی پلاسمای غنی از پلاکت  به دست می آورد. گرفتن  خون با افزودن یک  ماده ضد انعقادی مانند سیترات دکستروز A برای جلوگیری کلات شدن خون جهت بدست اوردن پلاسما  استفاده می شود.

سپس با استفاده ازکیت های حاوی ژل جداکننده و دستگاه سانتریفیوژ اولیه برای جدا کردن گلبول های قرمز از سایر سلول های خونی و سانتریفیوژ دوم برای تغلیظ  پلاکت ها انجام  می شود. پس از اولین مرحله چرخش خون کامل به سه لایه از هم جدا می شود. یک لایه فوقانی که پلاسمای  حاوی   پلاکت هااست یک لایه نازک متوسط که به نام  بافیکت معروف است. و سرشار از WBCs است.  و یک لایه پایین که بیشتر از RBC ها تشکیل شده است. برای تولید PRP خالص P-PRP  لایه حاوی پلاسما  و سطح ناحیه بافیکت به یک لوله استریل خالی منتقل می شود. برای تولید PRP غنی از لکوسیتها L-PRP  کل لایه از بافیکت  جدا می شود. در دور دوم چرخش پلاسمای خالی از پلاکت از پلاکت ها جدا می شود و با توجه به میزان برداشت پلاسمای خالی از پلاکت از پلاسمای غنی از پلاکت میتوان پلاکت را به سه تا ۵ برابر تغلیظ کرد. پلاکتها جدا شده و آماده تزریق میشوند.

قبل از تزریق میتوان به محل کرم بیحس کننده مالیده تا درد کمتر حس شود. تزریق پی ار پی مو با وسیله خاصی بنام مزوگان صورت میگیرد. این وسیله این قابلیت را دارد. که مقدار و عمق تزریق را بدقت تنظیم نموده و در نتیجه از تزریقات با عمق و مقدار نامناسب جلوگیری کرده مانع از هدر رفتن پی ار پی تهیه شده میگردد. سوزن هایی که در این روش از آنها استفاده میشود. فوق العاده ظریف هستند. بطوریکه این کار با حداقل درد انجام می شود.

توصیه های قبل بعد از پی آر پی

آماده شدن برای درمان

 1. دو روز پیش از درمان مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا بدن و پوست شما کاملاً پرآب و هیدراته شود.
 2. یک یا دو هفته پیش از دریافت درمان، چربی کمتری بخورید و میزان مصرف کافئین را نیز کاهش دهید.
 3. اگر دارو یا مکملی مصرف می‌کنید، حتماً راجع به مصرف آن‌ها پیش از PRP با پزشک مشورت کنید. برخی از مکمل‌ها باعث افزایش خطر کبودی می‌شوند و نباید ۲ تا ۳ هفته پیش از درمان مصرف کنید.

درمان PRP از زمان دریافت نمونه‌ی خون تا پایان تزریقات، حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیق طول می‌کشد. برای برخی از بیماران که تزریق آزاردهنده یا دردناک است، بی‌حسی موضعی تزریق می شود تا از این جهت نگرانی نداشته باشند. محلول به کمک سرنگ به پوست یا محل مورد نظر تزریق می‌شود. برای درمان‌های مرتبط با کاشت مو، می‌توان در صورت نیاز، محلول را روی ناحیه گیرنده یا دهنده اسپری کرد.

بعد از درمان

 1. به مدت حداقل 8 ساعت پس از درمان با پی آر پی مناطق  درمان شده را لمس  فشار  مالش یا دستکاری نکنید.
 2. مراقب انتقال آلودگی‌ها از طریق باد گرد و خاک و دستان نشسته باشد.
 3. تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 4. از قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی محل درمان خودداری کنید.
 5. پرهیز استفاده ازAdvil ، Aleve ، Aspirin ، Ibuprofen ، Motrin ، Naprosyn ،همه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، گینکو بیلوبا ، سیر ، روغن کتان ، روغن  کبد ماهی ،اسید چرب  اسنشیال(EPA ، DHA ) حداقل به مدت 1 هفته قبل و 2 هفته بعد از درمان.
 6. از مصرف الکل  کافئین و سیگار به مدت 3 روز پس از درمان خودداری کنید.
 7. برای خوابیدن چند بالش زیر سر خود قرار دهید یا به صورت نیمه خوابیده قرار بگیرید. سعی کنید محل درمان بالا قرار بگیرد و تماسی با بالشت نداشته باشد.
 8. تا یک ماه پس از درمان از ضد آفتاب استفاده کنید.
 9. ممکن است پوست شما تا یک هفته بعد از درمان کمی حساس باشد.
 10. در صورت کبودی یا قرمزی برای دریافت درمان لازم با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی پی آر پی

چون در درمان پی آر پی از پلاکت‌های خودتان استفاده می‌شود. معمولاً شاهد بروز عوارض جانبی نیستیم. مواردی نظیر ایجاد حساسیت درد یا خونریزی در محل‌های تزریق از عوارض محتمل این درمان هستند. که البته نادر اند. بیشتر افرادی که PRP انجام می‌دهند. می‌توانند بلافاصله بعد از درمان، به انجام کارهای روزمره‌ی خود مشغول شوند.

پی آر پی چگونه عمل میکند؟

 پی آر پی میتوانیم به لایه درم در پوست سر نفوذ کرده و رشد فولیکولهای مو را به شکل پایدار و باثباتی تحریک نماییم. در ترکیب محلول دارویی پی آر پی عوامل رشد. و سلولهای بنیادی وجود دارند. که رشد سلولهای دیگر را تحریک کرده و باعث جوانسازی فولیکولهای مو و تقویت رشد آنها میشوند. البته در این روش به خود بافت پوست هیچ آسیبی نمیرسد. حتی پی آر پی (PRP) باعث تحریک و جوانسازی سلولهای پوست نیز میشود. به طوری که بلافاصله بعد از پایان درمان پوست شما هم حالت لطیف و زیبایی پیدا میکند. همچنین ضخامت و استحکام فولیکولهای مو با استفاده از روش پی آر پی به طور قابل توجهی بهبود پیدا میکند. نهایتا این روش باعث تقویت چرخه رشد مو و تسریع در رشد. فولیکولهای جدید و بهبود استحکام و لطافت موی سر میشود.

تعداد جلسات پی آر پی مو

در رابطه با مدت زمان انجام جلسات prp  برای درمان کامل ، حداقل ۳ تا ۵ جلسه برای اکثر بیماران توصیه می شود. اولین نتایج حتی پس از اولین جلسه قابل مشاهده هستند. زیرا غلظت سلولهای بنیادی ۳-۸ برابر بیشتر از حجم موجود در خون در کل بدن است. پس از جلسات دوم و سوم ، نتیجه تشدید می شود

بعد از سه جلسه اول ، موها ۶۰٪ نسبت به ناحیه قبل از درمان ، متراکم می شوند. اگر از نتیجه ناراضی باشید ، امکان جلسات بیشتر وجود دارد.

در نهایت ، همه اینها به شدت ریزش مو و ترکیب روش های درمانی دیگر بستگی دارد . محدودیتی در تعداد درمانهایی که فرد می تواند انجام دهد وجود ندارد. با این حال ، برای اینکه نتایج شما مدت طولانی تری داشته باشد ، باید هر سال پی آر پی مو را تکرار کنید.

تفاوت مزوتراپی و پی آر پی

همانطور که می دانید در کنار کاشت موی سر در حال حاضر از روش هایی مانند مزوتراپی مو و یا روش PRP هم برای برخی از کسانی که مشکل ریزش مو دارند، استفاده می شود.  از آنجایی که در PRP مو از خون خود بیمار جهت درمان استفاده می‌شود، این روش هیچ واکنش آلرژیکی برای فرد به همراه نخواهد داشت و بدن به‌راحتی می‌تواند مواد تزریق‌شده را جذب کند. بنابراین می‌توانیم با اطمینان بگوییم که پی آر پی مو یک روش درمانی کاملا طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد موهاست.

PRP با  چند تزریق پلاسمای غنی شده با فاکتور رشد پلاکتی صورت میگیرد. اما مزوتراپی از طریق تزریق مواد ویتامینی و پروتئینی به صورت مکرر انجام می شود. PRP بر تمام لایه ها میتواند تزریق شود. اما مزوتراپی فقط بر روی لایه ی میانی پوست تزریق میشود.
در روش PRP  زمان برای اجرا یک ساعت می باشد. اما روش مزوتراپی  نیم ساعت زمان را لازم دارد.

تعداد جلسات در مقایسه پی آر پی با مزوتراپی

در تعداد جلسات در مقایسه PRP با مزوتراپی،باد گفت که دوره ی درمان PRP  بستگی به نیاز های هر شخص دارد و بر طبق نیاز های شخصی هر فردی انجام می شود. بنابراین تعداد جلسات هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد اما در مزوتراپی سر،نیاز به 10 جلسه درمان دارد که هر 3هفته یکبار انجام گیرد که بعد از آن فرد وارد مرحله بوستر میشود و هر سال باید 2 الی 3 جلسه درمان را تکرار کند. این مسائل در خصوص،مقایسه PRP بامزوتراپی مطرح می شود.

هزینه پی آر پی موی سر

هزینه پی آر پی موی سر برای تمام بیماران یکسان نیست. هزینه کاشت مو به روش prp به بزرگی ناحیه درمان، تعداد جلسات لازم برای دستیابی به نتیجه مطلوب و حق‌الزحمه پزشکی بستگی دارد.

نتیجه گیری

معمولاً اثر PRP را یک ماه بعد می توانیم مشاهده کنیم و فاصله ی بین جلسات بین ۳ هفته تا یک ماه است. اگر نگران ریزش موهای خود هستید. گزینه‌های درمانی زیادی از جمله مصرف دارو و کاشت مو پیش رو دارید. از دیگر گزینه‌های درمان ریزش مو پی آر پی مو است. اگرچه اثبات‌های علمی محدودی برای این درمان وجود دارد. اما بسیاری از متخصصان معتقدند که PRP مو راهی مطمئن و موثر برای کمک به رشد و تقویت موهاست.

سوالات متداول درباره پی ار پی PRP

نتیجه حاصل از درمان پی آر پی برای ریزش مو حداقل ۱۲ ماه به طور می‌انجامد. اگرچه ماندگاری نتیجه پی آر پی مو می‌تواند به عوامل مختلفی مانند شرایط جسمانی شما، تعداد دفعات تزریق پی آر پی مو و همچنین کیفیت پی آر پی تزریق‌شده بستگی دارد.

 پی آر پی مو به حداقل سه جلسه درمانی با فاصله ۴ تا ۶ هفته از هم نیاز دارد. برای حفظ نتیجه PRP مو لازم است هر ۴ تا ۶ ماه یک‌بار مجدد به نسبت به تزریق پی آر پی اقدام کنید.

قیمت prp مو معمولا به عوامل مختلفی مانند موقعیت جغرافیایی کلینیک،‌ کیفیت تجهیزات مورداستفاده، افزودن مواد مغذی و… بستگی دارد. همچنین برای رسیدن به نتیجه مطلوب تنها یک جلسه کافی نیست. معمولا بیماران پس از سه جلسه تزریق پی آر پی نتیجه دلخواهشان را دریافت می‌کنند. قیمت پی آر پی در کلینیک صدف برای هر جلسه از یک تا دو میلیون تومان متغیر است

برای دریافت مشاوره تقویت مو و استعلام هزینه تقویت مو و مشاوره رایگان، می توانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

به‌طور کلی تزریق پی آر پی دردناک نیست. چراکه معمولا ناحیه تحت تزریق توسط پزشک بی‌حس می‌شود. با این حال سطح ناراحتی به آستانه تحمل درد شما و ناحیه درمان بستگی دارد. مثلا تزریقات در مفصل دارای حداقل ناراحتی هستند.

 

در روز عمل یک صبحانه یا ناهار معمولی بخورید و حداقل دو ساعت قبل از عمل  500 میلی‌لیتر آب یک بطری بنوشید. توصیه می‌شود شب قبل از عمل یک دوش آب گرم بگیرید و موهای خود را بشویید.

نتیجه پی آر پی از ۱۲ تا ۱۸ ماه ماندگار است. برای حفظ نتیجه دلخواه خود باید با مشورت پزشک هر ۴ تا ۶ ماه یک‌بار تزریق پی آر پی انجام دهید.

تا 24 ساعت بعد از تزریق نباید سر و موهایتان را بشویید. چراکه شستشوی مو تا چند ساعت بعد از درمان ممکن است تاثیر پی آر پی را کاهش دهد.

پی آر پی مو بیشتر مناسب افرادی است. که به تازگی دچار مشکل ریزش و کم‌ پشت شدن مو شده‌اند. در نتیجه فولیکول‌های مو کاملا غیرفعال نیستند، فقط نمی‌توانند موهای مطلوب وباکیفیتی را تولید کنند. در نتیجه با انجام این روش، فولیکول‌ها کاملا فعال و تقویت می‌وند و موهای باکیفیتی را تولید می‌کنند. هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند نتایج مطلوبی را از این روش بگیرند به شرطی که توقع واقع‌بینانه‌ای داشته باشند.

نتیجه پی آر پی مو پس از گذشت ۴ تا ۶ هفته بعد از تزریق نتیجه قابل‌توجهی به بار می‌آورد. با این حال، در بعضی از افراد ممکن است این مدت تا ۳ ماه هم طول بکشد. البته برای رسیدن به نتیجه دلخواه معمولا به بیشتر از یک جلسه نیاز است.

از آنجایی که پی آر پی از خون خود شما گرفته و به سر تزریق می‌شود، خطر ابتلا به بیماری‌های واگیردار در این روش وجود ندارد. با این حال، هر درمانی که شامل تزریق باشد، ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. عوارض احتمالی پی آر پی مو عبارت‌اند از:

 • آسیب به رگ‌های خونی یا عصبی
 • عفونت
 • جمع شدن کلسیم در نقاط تزریق
 • بافت اسکار
از طرفی هنگام تزریق پی آر پی مو از مواد بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود. ممکن است پوست شما نسبت به این ماده واکنش منفی نشان دهد. بنابراین از قبل در این مورد با پزشک صحبت کنید.

 تزریق پی آر پی باید طی 3 ماه و هر ماه 1 جلسه انجام شود. پس از آن برای تداوم بخشی به نتایج پی آر پی، باید هر 3 تا 6 ماه این درمان را تمدید کنید. البته میزان جواب‌گیری بسته به نوع مو و پوست هر شخص می‌تواند متفاوت باشد.

 برای مشاهده بیشترین رشد موها باید حداقل 8 ماه صبر کنید. عوامل رشدی که در ترکیب پی آر پی وجود دارند به مدت زمانی نسبتا طولانی برای تأثیرگذاری کامل بر رشد فولیکول‌های مو نیاز دارند. اثرات پی آر پی در افزایش رشد موها از حدود 3 تا 4 ماه بعد از پایان تزریقات شروع به ظاهر شدن می‌کنند. بیشترین ضخامت و تراکم موها بعد از این مدت قابل مشاهده خواهد بود.

از آنجایی که پی آر پی دارای فاکتورهای رشد غنی است، استفاده از پی آر پی پس از استخراج فولیکول‌های مو از ناحیه دهنده و پیش از کاشت مو می‌تواند به ماندگاری گرافت و بازده بیشتر درمان کمک کند. به افرادی که دارای مقداری موی نازک روی سر خود هستند، خصوصاً کسانی که ساقه موهایشان نازک و ضعیف است توصیه می‌شود که جهت بهبود نتیجه درمان از تزریق پی آر پی همراه با کاشت و پیوند موی طبیعی استفاده کنند. تزریق پی آر پی همچنین می‌تواند ریزش ناگهانی موی پیوندی در ناحیه گرافت‌های کاشته شده را کاهش دهد.

مشکلات کم خونی در افرادی که قصد انجام prp را دارند. هیچ مشکلی برایشان به وجود نمی اورد.

برای انجام پی آرپی ازمایشات خاصی لازم نیست .

همه ی افرادی که از کم پشتی موهای خود رنج میبرند و به دنبال راهی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد موهای خود هستند میتوانند این روش را انجام دهند.

پی آر پی با استفاده از دستگاه خاصی به اسم مزوگان صورت نیگیرد که بخاطر اینکه مقدار و عمق اندازه گیری تزریق مشخص است و پی آرپی هدر نمی رود

خیر از prp  میتوان هم برای زنان و هم مردان استفاده شود و هیچ محدودیت سنی ندارد.

چنانچه سوال یا نظری دارید در قسمت دیدگاه ها ثبت کنید تا در اولین فرصت پاسخ گوی شما باشیم.
همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر یا طرح سوالات خود در تمام ساعات از طریق تلگـــــرام یا واتـــساب با ما در ارتباط باشید.

09124957450

09394957487

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فیسبوکتویتراینستاگرامتلگرام